Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian
Błąd
  • JFolder::files: Ścieżka nie prowadzi do katalogu:
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/turystyka/2010/clt_org
Email Drukuj PDF

Przed dwoma laty, z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej w Łęczycy, we współpracy miast: Łęczyca, Uniejów, Kłodawa i Dąbie, czterech łódzkich gmin (Krośniewice, Grabów, Świnice Warckie, Góra św. Małgorzaty) oraz Kopalni Soli w Kłodawie, utworzony został Centralny Łuk Turystyczny. Obejmuje on teren na pograniczu Ziemi Łódzkiej i Wielkopolski, o promieniu około 30 km, na którym zostały zewidencjonowane obiekty, mogące wzbudzić zainteresowanie potencjalnych gości tych terenów. Wyznaczono aż siedem szlaków tematycznych. Głównym celem nowego „produktu turystycznego” jest zorganizowana promocja atrakcji na terenie zainteresowanych miast i gmin. Zaprezentowany podczas zeszłorocznych łódzkich Targów Turystycznych projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem biur podróży i innych organizacji turystycznych. Z ofertą Łuku zapoznali się przewodnicy z całego kraju. Inicjatorzy CŁT spodziewają się, że może on być skutecznym początkiem tworzenia się „przemysłu turystycznego” na pograniczu łódzkiego i Wielkopolski. Administratorem produktu była Lokalna Organizacja Turystyczna w Łęczycy.

Niedawno w Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie odbyło się organizacyjne spotkanie założycieli, podczas którego powołano samodzielną LOT pn: „Centralny Łuk Turystyczny” i wybrano jej zarząd, na czele którego stanął Andrzej Malinowski z Łęczycy. W 10-osobowym zarządzie znaleźli się przedstawiciele Kłodawy. Izabela Nowakowska sprawować będzie funkcję wiceprezesa, a członkiem został przedstawiciel Kopalni Soli Julian Szałański. – Wykluło się nowe dziecko w naszej turystycznej rodzinie, które szybko dorasta i dojrzewa. Pozwoli to nam na promowanie centralnego regionu kraju. Tak dużo ciekawych rzeczy mamy do pokazania. Cieszę się, że daliśmy przykład, jak można pożyteczne i konkretne rzeczy robić bez względu na granice województw – stwierdził burmistrz Łęczycy Andrzej Olszewski. – Nasza rola, jako inicjatorów się skończyła. Stworzyliśmy w ten sposób możliwości i nadzieje na skorzystanie ze środków unijnych wspierających naszą inicjatywę i pozwalająca na rozwój naszych środowisk. Jestem przekonany o planowanym wsparciu ze strony Starosty Kolskiego, który z zainteresowaniem zwraca wzrok w kierunku naszych działań – stwierdził burmistrz Kłodawy Józef Chudy podczas uniejowskiego spotkania.

Poparcie dla inicjatywy deklarowali obecni przedstawiciele łódzkiego i wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. – Dla nas, poznaniaków, Kłodawa była do niedawna tylko punktem etapowym na drodze do Warszawy. Teraz jest to znaczący punkt na mapie turystycznej Wielkopolski z niedawno otrzymanym medalem za najciekawszy produkt w kraju w postaci podziemnej trasy turystycznej – mówił dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Wiktor. Członek zarządu Województwa Łódzkiego Elżbieta Hibner deklarowała pomoc w postaci „dorysowania do logo Łuku koniecznej strzały”. Tą „strzałą” ma być uruchomienie zlikwidowanych w latach 90-tych i wcześniej linii kolejek wąskotorowych przebiegających przez tereny łódzkie poprzez Wielkopolskę (Koło, Sompolno) aż do województwa kujawsko-pomorskiego.

Tadeusz Zięba

Fotogaleria

{gallery}turystyka/2010/clt_org{/gallery}
Turystyka Gmina Kłodawa i Dąbie w LOT Centralny Łuk Turystyczny

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki