Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian
Email Drukuj PDF
Goście, kiedy dowiedzieli się, że niedaleko Dąbia znajduje się dawny teren obozu koncentracyjnego postanowili pojechać do Chełmna nad Nerem. Pobyt w tym miejscu pamięci setek tysięcy bestialsko zabitych Żydów z całej Europy był prawdziwym wstrząsem dla zwiedzających.
Szkoda tylko, że przy zjeździe z autostrady nie ma żadnej wskazówki, żadnej tablicy informacyjnej o tym miejscu pamięci. Pogrążeni w zadumie podróżni dotarli poprzez Umień, Głębokie, Pomarzany Fabryczne do Kopalni Soli, którą niestety nie można było zwiedzić, gdyż był piątek.
W Urzędzie Miejskim przekazali oni ponad 50 filiżanek z miasta Fredenhagen na potrzeby Stowarzyszenia " Sprawni Inaczej ". Wiceburmistrz Paweł Nowak przedstawił walory turystyczne i gospodarcze Kłodawy i okolicy informując o projekcie LEADER PLUS i organizacji "Solna Dolina" , do której należą gminy Kłodawa, Chodów i Przedecz. Goście otrzymali pakiet prospektów o Kłodawie. Zwiedzili kłodawski cmentarz z zabytkowym drewnianym kościołem z 1557, jednym z najstarszych w Wielkopolsce podziwiając jego niepowtarzalne wnętrze.
Podczas spaceru po Kłodawie gościom towarzyszyli : studentka anglistyki Natalia Malińska i germanista - wolontariusz Robert Rogaczewski, który w latach 2002- 2007 wielokrotnie pomagał w międzynarodowej wymianie młodzieżowej Kłodawy i powiatu obornickiego, szczególnie zaś Rogożna. Zwiedzono Gminny Ośrodek Kultury z galerią obrazów, wysłuchując próby kapeli i chóru seniorów. Remiza OSP tętniąca życiem i wypełniona pełną zapału młodzieżą zrzeszoną w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej to powód do dumy dla społeczeństwa Kłodawy. Tomasz Barański oprowadził po pomieszczeniach MDP i włącznie z salą tradycji. Opiekująca się Środowiskową Świetlicą Socjoterapeutyczną zaprosiła gości na herbatę i opowiedziała o pracy tej zasłużonej dla miasta instytucji. Barokowy kościół i klasztor karmelitów z niezwykle ciekawą amboną i pełen wdzięku dziedziniec oraz pomniki przypominające powstanie listopadowe i zimową ofensywę 1945 wzbudziły wielkie zainteresowanie gości.
W Kłodawie istnieje zalążek Muzeum Motoryzacji dzięki wielkiej pasji ratowania zabytków polskiej techniki państwa Miedzińskich. Z wielkim szacunkiem obejrzano
kolekcję zgromadzonych polskich oldtimerów.
Pałac w Wólce Czepowej to kolejny podziwiany obiekt. Z uwagą wysłuchano informacji inicjatywie powołania Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pod patronatem Stowarzyszenia Szkół Katolickich. Niezapomniana pozostanie gościnność gospodarzy w Straszkówku. Po noclegu w gospodarstwie agroturystycznym w Sokołowie ( W Cząstkowie była uroczystość rodzinna ) zwiedzono klasztor Paulinów i Sanktuarium Maryjne w Brdowie, Pomnik Bitwy pod Brdowem i Szkołę Podstawową w Korzeczniku, po której oprowadzała Dyrektor Maria Nowak udzielając informacji o pracy Centrum Kształcenia Ustawicznego, realizowanych projektach. Goście otrzymali na pamiątkę wykonane z ciasta solnego aniołki. Browar Zodiak i Piekarnia Państwa Kacprzaków,to kolejne miejsce odwiedzin, gdzie goście zakupili produkty regionalne. Na pożegnanie wstąpili jeszcze do cukierni " Wypieki świata", w której kupili na dalszą drogę znakomite wyroby cukiernicze. Pobyt w Kłodawie i okolicy był bardzo krótki, ale pełen wrażeń. Elfriede i Alfred Preisner obiecują, przyjedziemy tu z przyjemnością raz jeszcze, zwłaszcza, ze jako miłośnicy muzyki pragnęliby wysłuchać koncertu w grotach solnych Kopalni. Sława wiosennego koncertu w Kopalni Soli dotarła nawet do odległego o ponad 1000 km Frankfurtu nad Menem.

Adam Maliński
Turystyka Z Frankfurtu nad Menem w Kłodawie

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki